عکس هایی از تزیینات بسیار زیبا روى هندوانه براى شب یلدا :
طبقه بندی: مناسبتها، تزئینات،

تاریخ : پنجشنبه 30 آذر 1391 | 09:51 | نویسنده : سپیده | نظرات


حافظ در شب یلدا

معمولاً در شب یلدا رسم بر این است که صاحب‌خانه، دیوان حافظ را به بزرگتر فامیل که سواد دارد، می‌دهد. سپس هر یک از میهمانان نیت کرده و بزرگِ مجلس، این جمله را می‌گوید و تفعلی به گنجینه حافظ می‌زند: «ای حافظِ شیرازی/ تو محرم هر رازی/ بر ما نظر اندازی/ قسم به قرآن مجیدی که در سینه داری…» یا هر چیزی شبیه به این. این رسم یکی از رسوم پرطرفدار شب یلداست که امروزه با فن‌آوری روز نیز به‌روز شده. به طوری که در بعضی خانواده‌ها به جای کتاب حافظ، از فال‌نامه، نرم‌افزار تفعل مجازی در رایانه، پایگاه‌های اینترنتی ویژه فال، نرم‌افزارهای ویژه تلفن همراه، سامانه پیام کوتاه یا پیامک و… برای انجام این رسم استفاده می‌کنند که سرگرمی ‌خوبی برای خانواده‌ها در این شب بلند سال است.


پبشینهٔ
جشن

یلدا و جشن‌هایی که در این شب برگزار می‌شود، یک سنت باستانی است و پیروان میتراییسم آن را از هزاران سال پیش در ایران برگزار می‌کرده‎اند. در این باور یلدا روز تولد خورشید و بعدها تولد میترا یا مهر است.
این جشن در ماه پارسی «دی» قرار دارد که نام آفریننده در زمان پیش از زرتشتیان بوده است که بعدها او به نام آفریننده نور معروف شد.
نور، روز و روشنایی خورشید، نشانه‌هایی از آفریدگار بود در حالی که شب، تاریکی و سرما نشانه‌هایی از اهریمن. مشاهده تغییرات مداوم شب و روز مردم را به این باور رسانده بود که شب و روز یا روشنایی و تاریکی در یک جنگ همیشگی به سر می‌برند. روزهای بلندتر روزهای پیروزی روشنایی بود، در حالی که روزهای کوتاه‌تر نشانه‌ای از غلبهٔ تاریکی.

یلدا برگرفته از واژه‎ای سریانی است و مفهوم آن « میلاد» است (زیرا برخی معتقدند که مسیح در این شب به دنیا آمد). ایرانیان باستان این شب را شب تولد الهه مهر «میترا» می‎‎پنداشتند و به همین دلیل این شب را جشن می‎گرفتند و گرد آتش جمع می‎شدند و شادمانه رقص و پایکوبی می‌کردند. آن گاه خوانی الوان می‌گستردند و « میزد» نثار می‌کردند. «میزد» نذری یا ولیمه‎ای بود غیر نوشیدنی، مانند گوشت و نان و شیرینی و حلوا، و در آیین‎های ایران باستان برای هر مراسم جشن و سرور آیینی، خوانی می‌گستردند که بر آن افزون بر آلات و ادوات نیایش، مانند آتشدان، عطردان، بخوردان، برسم و غیره، برآورده‎ها و فرآورده‎های خوردنی فصل و خوراک‎های گوناگون، از جمله خوراک مقدس و آیینی ویژه‌ای که آن را « میزد» می‌نامیدند، بر سفره جشن می‌نهادند. باوری بر این مبنا نیز بین مردم رایج بود که در شب یلدا، قارون (ثروتمند افسانه ای)، در جامه کهنه هیزم شکنان به در خانه‌ها می‌آید و به مردم هیزم می‌دهد، و این هیزم‌ها در صبح روز بعد از شب یلدا، به شمش زر تبدیل می‌شود، بنابراین، باورمندان به این باور، شب یلدا را تا صبح به انتظار از راه رسیدن هیزم شکن زربخش و هدیه هیزمین خود بیدار می‌ماندند و مراسم جشن و سرور و شادمانی بر پا می‌کردند.

جشن یلدا در ایران امروز

جشن یلدا در ایران امروز نیز با گرد هم آمدن و شب‎نشینی اعضای خانواده و اقوام در کنار یکدیگر برگزار می‎شود. آیین شب یلدا یا شب چله، خوردن آجیل مخصوص، هندوانه، انار و شیرینی و میوه‌های گوناگون است که همه جنبهٔ نمادی دارند و نشانهٔ برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی ‌هستند. در این شب هم مثل جشن تیرگان، فال گرفتن از کتاب حافظ مرسوم است. حاضران با انتخاب و شکستن گردو از روی پوکی و یا پری آن، آینده‌گویی می‌کنند.

یلدای ایرانی، شبی که خورشید از نو زاده می‌شود

یلدا در افسانه‌ها و اسطوره‌های ایرانی حدیث میلاد عشق است که هر سال در «خرم روز» مکرر می‌شود.
«ماه دلداده مهر است و این هر دو سر بر کار خود دارند که زمان کار ماه شب است و مهر روزها بر می‌آید. ماه بر آن است که سحرگاه، راه بر مهر ببندد و با او در آمیزد، اما همیشه در خواب می‌ماند و روز فرا می‌رسد که ماه را در آن راهی نیست. سرانجام ماه تدبیری می‌اندیشد و ستاره ای را اجیر می‌کند، ستاره ای که اگر به آسمان نگاه کنی همیشه کنار ماه قرار دارد و عاقبت نیمه شبی ستاره، ماه را بیدار می‌کند و خبر نزدیک شدن خورشید را به او می‌دهد. ماه به استقبال مهر می‌رود و راز دل می‌گوید و دلبری می‌کند و مهر را از رفتن باز می‌دارد. در چنین زمانی است که خورشید و ماه کار خود را فراموش می‌کنند و عاشقی پیشه می‌کنند و مهر دیر بر می‌آید و این شب، «یلدا» نام می‌گیرد. از آن زمان هر سال مهر و ماه تنها یک شب به دیدار یکدیگر می‌رسند و هر سال را فقط یک شب بلند و سیاه وطولانی است که همانا شب یلداست. »
یلدا در افسانه‌ها و اسطوره‌های ایرانی حدیث میلاد عشق است که هر سال در «خرم روز» مکرر می‌شود.
در زمان ابوریحان بیرونی به دی ماه، «خور ماه» (خورشید ماه) نیز می‌گفتند که نخستین روز آن خرم روز نام داشت و ماهی بود که آیین‌های بسیاری در آن برگزار می‌شد. از آن جا که خرم روز، نخستین روز دی ماه، بلندترین شب سال را پشت سر دارد پیوند آن با خورشید معنایی ژرف می‌یابد. از پس بلندترین شب سال که یلدا نامیده می‌شود خورشید از نو زاده می‌شود و طبیعت دوباره آهنگ زندگی ساز می‌کند و خرمی‌ جهان را فرا می‌گیرد.
لازم به ذکر است یلدا در سرزمین‌های فلات ایران روسیه و دیگر کشورها با پیشینه ی تاریخی برگزار می‌شود.

طبقه بندی: مناسبتها،

تاریخ : پنجشنبه 30 آذر 1391 | 09:51 | نویسنده : سپیده | نظرات
تاریخ : چهارشنبه 29 آذر 1391 | 20:37 | نویسنده : سپیده | نظرات
"بسیاری از ما قهوه را به دلیل طعم و عطر خوشی که دارد دوست داریم و معمولا آن را به عنوان یک نوشیدنی خوش طعم عصرگاهی در کنار عزیزانمان تجربه می‌کنیم؛ اما شاید گروه اندکی از ما با خواص و کاربردهای این نوشیدنی خوش طعم و دانه‌های خوش عطر آن در زندگی روزمره آشنا باشیم."


به گزارش برترین‌ها، قهوه به جز نوشیدن 8 خاصیت مفید دیگر دارد که در زیر می‌آید:

1- برای دورکردن مورچه‌ها از آپارتمان یا حیاط خانه‌تان از قهوه استفاده کنید؛ برای این کار کافیست مقداری پودر قهوه را مقابل خانه آن‌ها بریزید. به این ترتیب آن‌ها را از خانه خود فراری می‌دهید.


2- اگر یخچال شما مدتی است بوی مواد غذایی مختلف را به خود گرفته بهترین راه آن است که یک کیسه پارچه‌ای پر از قهوه را درون طبقات یخچال قرار دهید تا تمام بوها را به خود جذب کند.


3- اگر در خانه گلدانی دارید که کود موجود در خاک آن موجب بدبویی اتاقتان می‌شود می‌توانید مقداری قهوه روی خاک گلدان بریزید و به این ترتیب از ایجاد بوی نامطبوع در خانه پیشگیری کنید.


4- بعد از پاک کردن ماهی یا پوست کندن پیاز بهترین راه برای از بین بردن بوی بد دست‌ها این است که دست‌هایتان را با پودر قهوه خوب آغشته کنید و بعد آن را بشویید.


5- در صورتی که گربه‌ها زیاد به باغچه خانه‌تان می‌آیند و فضولات خود را در آنجا خاک می‌کنند، با ریختن قهوه درون باغچه می‌توانید آنها را از این محل دور کنید؛ زیرا گربه‌ها از بو کردن قهوه گریزانند.


6- اگر تصمیم دارید یک جاسوزنی پارچه‌ای در منزل تهیه کنید، بهتر است درون آن را با دانه‌های قهوه پرکنید؛ چرا که قهوه موجب حفظ قابلیت سوزن و مانع از زنگ زدن آن می‌شود.


7- با پرکردن دانه‌های قهوه در گلدان یا لیوان بلوری که در آن لوازم‌التحریر خود را قرار می‌دهید، می‌توانید هم فضای میز کارتان را زیبا کنید و هم موجب خوشبو شدن فضای خانه و اتاقتان شوید.


8- اگر روی مبلمانتان خراش و زدگی ایجاد شده می‌توانید با کمک خمیری که از مخلوط آب و قهوه تهیه می‌کنید این خراشیدگی را از بین ببرید؛ کافیست خمیر را روی خراشیدگی مبل بکشید و به این ترتیب آسیب سطحی وارد آمده به مبلمانتان را ترمیم کنید.
طبقه بندی: دانستنی و علمی،

تاریخ : چهارشنبه 29 آذر 1391 | 20:21 | نویسنده : سپیده | نظرات

بی تابی مکن بابا
بی تابی مکن بابا جان!... حالا که من آمده ام اینگونه بی قراری مکن! صبورانه تحمل کردی تا مرا ببینی و اینک دیدی... حالا هم صبورانه با من سخن بگو... از دردهای دلت! از غصه های دلت! از آنچه با این چشمان مهوش دیدی، از خیمه های آتش گرفته بگو... از دویدن های عمه، از گرمی هوا و آتش و سوز عطش...، از پاهای پر آبله، از خار مغبلان... آرام تر کودکم... آرام تر بابا... من همه را دیده ام، دویدن هایت را بر خارستان مغبلان دیدم  وقتی که دامن عمه را می جستی تا وحشت خویش را فرو بنشانی! افتادنت از ناقه را دیدم و تلاوت آغاز کردم تا تو راه را پیدا کنی... نه عزیزم ... دست بر گوشت مبر... من گوش و گوشواره ات را دیدم که عدو می کشید و ناله ات را شنیدم که مرا صدا می کردی!...
آرام تر رقیه جان... اینگونه سرت را بالا بگیر کودکم تا عمه را ببینی که چگونه نگاهت می کند و با چشمانش می جنگد تا رد اشک بر چهره اش هویدا نشود که عمه پناه دل تو و خاندان من است!... اما مگر یک زن چقدر تاب و تحمل دارد؟!... چقدر می تواند صبور باشد؟!... بالاخره جایی باید بگرید تا آرامش یابد و عمه... سوز گریه ات را تاب نمی آورد، دخترم!...
بیا کودکم... بیا... این آغوش گرم بابا را مگر نمی خواستی... بیا دلبندم... آغوش گرم من منتظر توست تا آسوده خاطر در آن بیاسایی و همه دردهایت را به من بسپاری تا مرهم زخم های دلت باشم... اینک این آغوش من و این انتظار تو...
بیا رقیه جان... نگاه کن، تنها من نیستم... جدم، پدرم و مادرم آمدنت را انتظار می کشند... عمویت حسن هم به پیشوازت آمده است... نگاه کن، این عمویت عباس است که برایت آب آورده است... ببین علی اکبر چقدر مشتاق توست تا خود را در آغوش مهربانش رها کنی و ... ببین علی اصغر چه شیرین به تو لبخند می زند...
آرام باش کودکم... آرام و آهسته این آغوش را که به سویت گشوده شد، تجربه کن، اما وقتی می آیی عمه را نگاه نکن... عمه دیگر تحمل نمی کند رفتن تو را... بگذار سکوت و آرامشت او را خبر کند!...طبقه بندی: مـطالب مـذه‍‍‍‍ـبی،

تاریخ : چهارشنبه 29 آذر 1391 | 15:26 | نویسنده : سپیده | نظرات
تاریخ : یکشنبه 26 آذر 1391 | 15:34 | نویسنده : سپیده | نظرات

دانلود کلیپ شهادت حضرت عباس (ع) در سریال مختارنامه

61نخئنهه57 دانلود کلیپ شهادت حضرت عباس (ع) در سریال مختارنامه


ادامه مطلب

طبقه بندی: صوتی و تصویری مذهبی، محرم الحرام، دانلود کلیپ،

تاریخ : شنبه 25 آذر 1391 | 15:11 | نویسنده : سپیده | نظرات
لطفا تا لود شدن کامل تصویر صبر نمایید ...!!!
 

مهربان ترین برادر دنیا !! (عکس متحرک) www.taknaz.ir
طبقه بندی: عکس متحرک،

تاریخ : چهارشنبه 22 آذر 1391 | 15:32 | نویسنده : سپیده | نظرات


علت شش گوشه بودن ضریح امام حسین(ع) www.taknaz.ir
 
 چرا برخلاف ضریح و مرقد امان دیگر، ضریح مرقد مطهر سیدالشهدا(ع) شش گوشه ساخته شده است.
در این باره روایت های گوناگونی وجود دارد. اما مجموع این روایت ها و آن چه نزدیک تر به منطق به نظر می رسد، آن چیزی است که شیخ مفید(ره) در کتاب «الارشادات» آورده است. او در بخشی از این کتاب نام ۱۷ نفر از شهدای بنی هاشم در روزعاشورا را ذکر کرده و  نوشته است:«آنان پایین پای آن حضرت در یک قبر (گودی بزرگ) دفن شدند و هیچ اثری از قبر آنان نیست و فقط زائران با اشاره به زمین در طرف پای امام ـ علیه السّلام ـ آنان را زیارت می‌کنند و علی بن الحسین ـ علیهم السّلام ـ (علی اکبر) از جملة آنان است.برخی گفته‌اند: محل دفن علی اکبر نسبت به قبر امام حسین ـ علیه السّلام ـ نزدیک‌ترین محل است.»

در بعضی از روایات دیگر از جمله کتاب «کامل الزیارات» جعفر بن محمد قمی هم آمده است: «امام سجاد ـ علیه السّلام ـ (با قدرت امامت و ولایت) به کربلا آمد و بنی‌اسد را سرگردان یافت، چون که میان سرها و بدن‌ها جدایی افتاده بود و آنها راهی برای شناخت نداشتند، امام زین العابدین ـ علیه السّلام ـ از تصمیم خود برای دفن شهیدان خبر داد، آن گاه به جانب جسم پدر رفت، با وی معانقه کرد و با صدای بلند گریست، سپس به سویی رفت و با کنار زدن مقداری کمی خاک قبری آماده ظاهر شد، به تنهایی پدر را در قبر گذاشت و فرمود: با من کسی هست که مرا کمک کند و بعد از هموار کردن قبر، روی آن نوشت: «هذا قبر الحسین بن علی بن ابی طالب الّذی قتلوه عطشاناً غریباً»؛ این قبر حسین بن علی بن ابی طالب است، آن حسینی که او را با لب تشنه و غریبانه کشتند.

پس از فراغت از دفن پدر به سراغ عمویش عباس ـ علیه السّلام ـ رفت و آن بزرگوار را نیز به تنهایی به خاک سپرد. سپس به بنی‌اسد دستور داد تا دو حفره آماده کنند، در یکی از آنها بنی‌هاشم و در دیگری سایر شهیدان را به خاک سپردند، نزدیک‌ترین شهیدان به امام حسین ـ علیه السّلام ـ فرزندش علی اکبر ـ علیه السّلام ـ است؛ امام صادق ـ علیه السّلام ـ در اینباره به عبدالله بن حمّاد بصری فرموده است: امام حسین ـ علیه السّلام ـ را غریبانه کشتند، بر او می‌گرید کسی که او را زیارت کند غمگین می‌شود و کسی که نمی‌تواند او را زیارت کند دلش می‌سوزد برای کسی که قبر پسرش را در پایین پایش مشاهده کند.

بنابراین به نظر می رسد گوشه های اضافی ضریح مطهر امام حسین(ع) محل دفن پسر بزرگ ایشان یعنی حضرت علی اکبر(ع) باشد و محل دفن  نوزاد شش ماهه اباعبدالله الحسین(ع) یعنی علی اصغر(ع) نیز روی سینه پیکر مطهر امام حسین(ع) باشد.
طبقه بندی: مـطالب مـذه‍‍‍‍ـبی، محرم الحرام،

تاریخ : چهارشنبه 22 آذر 1391 | 15:30 | نویسنده : سپیده | نظراتهوایت دستان سنگینی داشت،وقتی به سرم زد فهمیدم...
.
.
.
بی انصاف این گره با یک نگاه تو یاز میشود...
تمام دندانهایم درد میکند...!
.
.
.

شمرده بودم چهار سیگار راهه بود تا خانه ی تو....
حالاسیگار به سیگار،کوچه به کوچه میگرم و
نمیرسم به خانه ات...!
.
.
.

چه تجارت ناشیانه ای بود ...!
آن همه نازی که من از تو خریدم...
.
.
.

حسادت نکن!!!!!!
آنکه بعد از تو مرا سخت در آخوش گرفت"خاک"است...
.
.
.

در دفتر خاطراتم نوشتم :عشق زیباست
معلم دفترم را دید و گفت:عشق رویاست
گفتم:تو از عشق چه میدانی؟
گفت در عالم عشق عاشق همیشه تنهاست...
.
.
.

در خیال دیگری میرفت و من چه عاشقانه
کاسسه آپشتش خالی میکردم....
.
.
.

عذاب یعنی اون که دوستش داری بشینه بغلتو
 از اونی که دوستش داره واست بگه
.
.
.

رفته ای؟؟؟
بعضی ها بهش میگن قسمت...
اما من تازگییها بهش میگم
به درک...طبقه بندی: اشعار، عاشقانه ها،

تاریخ : سه شنبه 21 آذر 1391 | 17:13 | نویسنده : سپیده | نظرات


تکلیفم روشن شد،خاموش می شوم شیرینم....
فرهاد وار این بار باید به جای کوه
دل بکنم


 

****

به جان چشمانت قسم
اینبار آنچنان رفتنی ام
که ، کاسه های آب را هم قسم دهی
نه آن روزها باز میگردند و نه من . .

تو دست در دست دیگری ….
من در حال نوازشِ دلی که سخت گرفته است از تو ….
مدام بر او تکرار می کنم که نترس عزیز دل...

 

****

خاطراتت صف کشیده اند !
یکی پس از دیگری ...
حتی بعضی هاشان آنقدر عجولند که صف را بهم زده اند !!
و من ...
فرار می کنم
از فکر کردن به تو
مثل رد کردن آهنگی که ...
خیلی دوستش دارم خیلی!!

طبقه بندی: اشعار، عاشقانه ها،

تاریخ : یکشنبه 19 آذر 1391 | 15:06 | نویسنده : سپیده | نظرات

 

تو کلاس آئین نامه نشسته بودیم


سرهنگ پرسید:


کی میدونه کجاها دور زدن ممنوعه؟


یکی دستشو بلند کرد گفت :


تو رفاقت ...
طبقه بندی: فلسفی و عرفانی،

تاریخ : چهارشنبه 15 آذر 1391 | 17:26 | نویسنده : سپیده | نظرات


مقایسه تصویری امروز با 100 سال پیش !
 
تصاویری که مشاهده می‌کنید، جهان در 100 سال گذشته و تغییر و تحولاتی که در طول یک قرن در این کره خاکی روی داده را نشان می دهد.به گزارش تکناز به نظر شما جهان در صد سال پیش چگونه بود و چه تغییر و تحولاتی در طی یک قرن در جهان ایجاد شده ؟ مسلما تحولاتی که در زمینه های مختلف ایجاد شده بسیار چشمگیر است ولی در اینجا تنها گوشه ای از این تغییرات، که عمدتا مربوط به غرب می باشد را از سال ۱۹۱۲ تا ۲۰۱۲ در تصاویر خواهید دید.

 


ادامه مطلب

طبقه بندی: عكس و مكث،

تاریخ : دوشنبه 13 آذر 1391 | 17:45 | نویسنده : سپیده | نظرات
تاریخ : یکشنبه 12 آذر 1391 | 17:39 | نویسنده : سپیده | نظرات


%D9%82%D8%B1%D8%A2%D9%86 2 بهترین سوره های قرآن

نکته هایی از  قران

بهترین سوره قرآن « یس » است

سوره « حمد » به مادر قرآن معروف است

سوره فجر به سوره امام حسین (ع) معروف است

سوره های اسراء حدید ، حشر ، صف ، جمعه ، نفابن ، واعلی به مسبحات مشهورند .

۸۶ سوره قرآن مکی ، و ۲۸ سوره مدنی است

سوره « یس » به قلب قرآن مشهور است

سوره های سجده ، فصلت ، نجم و علق عزانم مشهورند .


ادامه مطلب

طبقه بندی: دانستنی های مذهبی،

تاریخ : شنبه 11 آذر 1391 | 20:32 | نویسنده : سپیده | نظرات

تعداد کل صفحات : 3 :: 1 2 3

  • شمالی
  • میوه ها
  • کارت شارژ همراه اول
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic