تبلیغات
❁خــــدا بود و دیگر هیچ نبود...❁ - مراسم علم بندی مراغه در سومین روز از ماه محرم
علم بندی و برپایی بیرق و پرچم های عزاداری از آیین های قدیمی و تقریبا منحصر بفرد عزاداران حسینی مراغه است كه نشان از حریت، آزادگی و سربلندی اهل بیت عصمت و طهارت (ع) دارد. این آیین همزمان با سومین روز از ماه محرم از سوی هیات های حسینی در محلات مختلف مراغه با اجرای مراسم و آدابی خاص برگزار می شود.
علم از لوله های بلند فلزی در اقطار مختلف تشكیل شده كه ارتفاع برخی از آنها به حدود ‎40متر می رسد و تا بیست و هشتم صفر در محلات برافراشته شده و پس از این روز به پایین كشیده می شود.

مردم مراغه با برافراشتن علم كه به عنوان پرچم سربلندی و پیروزی حق علیه باطل بوده، بزرگترین و عمیق ترین مظهر نهضت عاشورا از زمان صفویه تاكنون را حفظ كرده اند.هیاتهای عزاداری مراغه با برافراشتن علم كه نماد استقامت و پیروزی شیعه بوده، ارادت خود را به اباعبدالله الحسین (ع) و یاران با وفایش ابراز می كنند.
قبل از برپایی علم اقشار مختلف مردم كه نذر یا حاجتی دارند برای برآورده شدن آن، روسری، پارچه و شال به علم می بندند بطوریكه تمام طول علم با پارچه های رنگارنگ پوشیده می شود.
برپایی علم های كوچك توسط مردم و علم های بلند با كمك جرثقیل انجام می شود و مردم با سردادن ندای یا حسین و یا ابوالفضل از خدا مدد خواسته و خواهان برآورده شدن نذر و حاجت خود می شوند.
در آیین علم بندی در مراغه دهها راس گوسفند كه برای این روز نذر شده اند در پای علم و اطراف آن ذبح شده و دیگر نذورات مردم از جمله آش، شله زرد ، شیر و شربت بین عزاداران پخش می شود.
پرشورترین آیین علم بندی در این شهرستان در محله دروازه برپا می شود و هزاران نفر از مردم در این آیین شركت می كنند.
ارتفاع علم محله دروازه در حدود ‎ 45متر بوده و توسط دهها مهار و با كمك دو دستگاه جرثقیل برافراشته می شود.

 


طبقه بندی: محرم الحرام،

تاریخ : پنجشنبه 16 آبان 1392 | 09:54 | نویسنده : سپیده | نظرات

  • شمالی
  • میوه ها
  • کارت شارژ همراه اول