سفره‌ی هفت‌سین


رسم و باوری کهن وجود دارد که همه‌ی اعضای خانواده در موقع تحویل سال نو، در خانه‌ی خود در کنار سفره‌ی هفت‌سین گرد هم جمع می‌شوند. این سفره در بیشتر خانه‌ها تا روز سیزده فروردین گسترده است. در سفره‌ی سفید رنگ هفت‌سین كه نماد گستردگی جهان، پاكی و سفید بختی است و معمولا آن را روی فرش پهن می‌كنند، هفت سینی گذاشته و در هر یك اقلامی قرار می‌دهند كه با حرف (سین) شروع شده و هر یك نماد مفهومی است كه ریشه در فرهنگ ایرانیان دارد. عدد 7 عدد نامیرایی، جاودانگی و كمال است و برای ایرانیان جایگاه ویژه‌ای دارد.
اجزای سفره‌ی هفت‌سین:
* قرآن مجید: نشانه استواری ایمان، زینت‌بخش سفره نوروزی مسلمین است كه پس از تحویل سال همه آن را بوسیده و چند آیه‌ای برای تبرك می‌خوانند.
* آینه: نماد جهان بی‌پایان و بارگاه خداوندی است.
* شمع: به تعداد اعضای خانواده برای آرزوی شادی و روشنایی زندگی آنهاست. شعله افروخته نماد روشنایی جاودانه است.
* جامی پر از آب با چند قطره گلاب: نشانه تازگی و نماد باروری و وجود زندگی. چند برگ نارنج به نشانه آرزوی سرسبزی روی آب شناور است. وجود نارنج شناور در آب، نماد شناوری زمین در كیان است.
* كوزه‌ای پر از آب: نشانه درخواست باران و فراوانی آب است.
* ماهی قرمز: در تنگ بلورین، نماد روزی حلال.
* تخم مرغ رنگ شده: نشانه رنگارنگی نژادهای مختلف بشری و تاكید بر این كه بنی‌آدم اعضای یكدیگرند.
* نان: بنیاد تغذیه است و در سفره نشانه بركت و روزی است.
* گندم: نماد روزی، فراوانی و بركت
.


و سین‌های زیر:

سین یكم، سنجد:
سنجد نشانه‌ی سنجیده عمل كردن و خردورزی است، می‌گویند اول چیزی كه خداوند خلق نمود عقل بود. شاید كمتر ملتی را بیابید كه به اندازه‌ی ایران در سابقه‌ی حكمت‌های خود تاكید بر خردوزی داشته باشند.
سین دوم، سیب:
سیب میوه‌ی سلامتی است و مشهور به میوه‌ی بهشتی است، در احادیث ما آمده است "خوردن سیب شما را از پزشك بی‌نیاز می‌كند". این موضوع در ادبیات جهانی هم جایگاه مناسبی دارد.
سین سوم، سبزه:
سبزه نشان طبیعت و نشان طراوت، سادگی و ایثار است. درخت سبز آفتاب را تحمل كرده و سایه‌ی خود را به بشر تقدیم می‌كند. سبزه و به طور كلی گیاهان، مایه‌ی دوام حیات موجودات هستند.
سین چهارم، سمنو:
سمنو سمبل قدرت و شجاعت است. سمنو را غذای مرد آفرین می‌گفتند. این غذا از جوانه‌ی گندم درست می‌شود و تمام حكمت آن نیز در همین است.
سین پنجم، سیر:
در مورد سیر حكمت‌های بسیار متفاوتی نقل شده است، هرچند امروزه برخی سیر را دوست ندارند اما فواید این خوراكی در كنترل و مهار امراض و بیماری‌ها از لحاظ علم پزشكی بر كسی پوشیده نیست. برخی سیر را در سفره‌ی هفت‌سین نشان كرامت می‌دانند. برخی سیر را به نشان گندزدایی و پاكیزگی محیط زیست در سفره قرار می‌دهند اما در اکثر فرهنگ‌های ایرانیان، برای سیر نقش محافظت‌کننده از شر قائل بودند و از سیر به عنوان نگهبان سفره یاد كرده اند.
سین ششم، سركه:
سركه نشان از جوش و خروش است. طبیعت اسیدی سركه در خاك را همگان دیده‌اند و از این رو برای یاد دادن پذیرش ناملایمات بر سفره می‌گذارند. در ادبیات ما هم آمده است كه سركه‌فشانی كردن برای خاموش كردن آتش خشم است.
سین هفتم، سكه:
در آداب نوروزی، سكه نشان ثروت و دارایی است. لحظه‌ی تحویل سال فرصت مناسبی است برای طلب رزق و روزی حلال از خداوند.
همچنین ایرانیان در اقوام مختلف و گاه بر حسب موجودی اقلام در منزل، سین‌های دیگری نیز در سفره استفاده می‌كنند كه می‌توان بهسماق كه نشان بركت آشپزخانه و پخت و پز است یا سپند(اسفند) كه نمادی برای پیشگیری از چشم زخم است اشاره نمود.
طبق رسم ایرانیان مسلمان، سفره‌های هفت‌سین به بركت دعای سال نو و خواندن قرآن نورانی می‌شود. رسم است كه پدربزرگ و مادربزرگ بالای سفره‌ی هفت‌سین نشسته و برای اعضای خانواده قرآن می‌خوانند و كوچكترها را دعا می‌كنند. سپس پدربزرگ فال حافظی می‌گیرد و برای اهل خانه قرائت می‌كند. همین‌طور هنگام تحویل سال همه به آینه كه نمادی از به خود نگریستن و به درون نظاره کردن است نگاه می‌كنند و وقتی سال تحویل می‌شود، اعضای خانواده با گفتن شادباش همدیگر را در آغوش می‌گیرند و بزرگترها اسكناس‌های نو و متبرك‌شده بین صفحات قرآن را به كوچكترها عیدی می‌دهند. تمام این تكاپوها برای رسیدن یك لحظه است:

لحظه‌ی تحویل سال كه به دنبالش بهار می‌آید و نشانه‌هایش را می‌آورد. بهار با جشنواره‌ی رنگ‌های شاد گل‌ها و سبزی فراگیرش كه در طبیعت و در دامن دشت‌ها به ‌پا می‌شود و به اندام عریان درختان، جامه‌ی سبز می‌پوشاند. هر برگ و شكوفه‌ای كه جوانه می‌زند شمعی است كه به افتخارجشن تولد طبیعت روشن می‌شود.طبقه بندی: عید نوروز،

تاریخ : چهارشنبه 30 اسفند 1391 | 09:07 | نویسنده : سپیده | نظرات

  • شمالی
  • میوه ها
  • کارت شارژ همراه اول
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic