چند ترفند برای بهتر شدن سرعت ویندوزكاربران ویندوز، معمولا به‌دنبال این هستند كه سرعت ویندوز خود را بیشتر كنند، این حس كه چیزی در این میان اشتباه كار می‌كند كه بازدهی سیستم پایین است، در مورد اكثر كاربران درست است. گاهی اوقات می‌توان با رعایت نكاتی سرعت سیستم را به‌مراتب بهتر كرد. با هم بخشی از این نكات را بررسی می‌كنیم.

حقه‌ هایی برای خالی كردن حافظه

1– برنامه‌ های آغازین را كم كنید

وقتی ویندوز بالا می‌آید، تعداد زیادی از برنامه‌ها كه به‌عنوان برنامه‌های آغازین ‌(Startup Programs)‌ شناخته می‌شوند، شروع به بارگذاری در حافظه می‌كنند و این باعث می‌شود از زمان بالا آمدن ویندوز تا زمان آماده شدن آن برای استفاده، وقت زیادی از شما تلف شود. ضمن‌آن‌كه به هرحال این برنامه‌ها از حافظه اصلی تغذیه می‌كنند. ‌

2– حافظه اصلی را خالی كنید

سرعت یك ماشین مستقیما به سرعت ‌RAM ‌ آن بستگی دارد. گاهی اوقات گمان می‌كنند كه سرعت پردازنده مهم‌ترین عامل در سرعت یك كامپیوتر است. اگر حافظه كافی دارید اما به‌نظر می‌رسد كه همیشه حافظه‌تان سنگین و پر است، از نرم‌افزارهای خالی كردن رم همانند ‌RamBooster‌ استفاده كنید. این برنامه‌ها به‌طور دائم حافظه را خالی می‌كنند و حتی می‌توانید میزان حافظه‌ای كه می‌خواهید خالی شود را به آنها اعلام كنید.

3– برنامه‌های مقیم را بررسی كنید

برخی از برنامه‌ها هستند كه در حافظه اصلی مقیم می‌شوند و فضای آن را هدر می‌دهند، با كمك برنامه‌هایی چون ‌TaskInfo‌، می‌توانید بفهمید كدام برنامه‌ها در حافظه هستند، و كدام‌شان به‌درد شما نمی‌خورد.
اگر هیچ برنامه‌ای نداشتید، با فشردن سه كلید ‌Ctrl+Alt+Delete‌ هم می‌توانید امری مشابه انجام دهید. دقت نید كه به‌جز ‌explorer‌، برنامه آنتی‌ویروس و برنامه‌های سیستمی، تمام سرویس‌ها و برنامه‌های مقیم می‌توانند مزاحم سرعت باشند.

4– بازدهی برنامه‌ها را بالا ببرید

می‌توانید سرعت برنامه را با تغییر اولویت پردازشی‌اش تغییر دهید. به‌عنوان مثال می‌خواهید یك فایل ‌RAR‌ حجیم را فشرده كنید و به حجم پردازشی زیادی نیاز دارید، می‌توانید با رفتن به ‌ Task Manager ‌(‌فشردن كلیدهای ‌Ctrl+Alt+Delete)‌ و انتخاب تب ‌Processes‌ روی ‌WinRAR.exe‌ كلیك راست كنید و ‌Priority ‌‌آن را به ‌High‌ یا ‌RealTime‌ تغییر دهید تا كار شما سریع‌تر انجام شود.

5– میزكار را تمیز كنید

تمام آیكن‌های ناخواسته را از میز كار حذف كنید. دلیل این موضوع این است كه هر بار ویندوز لود می‌شود،‌محتویات میان‌برهای روی دسك‌تاپ را چك می‌كند. ‌

6– بی‌سر و صدا كار كنید

اگر صداهای مرتبط با رویدادهای سیستمی را غیرفعال كنید، عملیات شما سریع‌تر انجام می‌شود و احتمالا با هنگ كمتری مواجه می‌شوید. برای این‌كار به كنترل پنل بروید و سپس از بخش ‌Sounds and Multimedia‌، تب ‌Schemes‌ را انتخاب كنید و سپس ‌No Sounds‌ را بزنید.

7– میزكار فعال به‌ درد نمی‌خورد

تا زمانی كه در كارگزاری بورس مشغول به كار نشدید و آمار لحظه به لحظه را روی میزكار خود نیاز ندارید، ‌Active Desktop‌ را غیرفعال كنید. این ویژگی ویندوز، برای گذاشتن صفحه‌های وب، انیمیشن و... كاربرد دارد، اما از طرف دیگر قدرت پردازشی را پایین می‌آورد.

8– به رنگ پس زمینه توجه كنید

اگر به‌جای تصویر پس‌زمینه از رنگ استفاده كنید، در این صورت مقداری حافظه صرفه‌جویی خواهید كرد.

9– تفكیك‌پذیری تصویر را در نظر بگیرید

تفكیك تصویر را اگر 16 بیتی بگذارید، درست است كه تصاویر فوق‌العاده‌ای نخواهید داشت، اما سرعت بیشتری در انتظارتان است. گرافیست‌ها، گیمرها و كسانی كه با دقت رنگ بیشتری سر و كار دارند از این حقه استفاده نكنند.

حقه‌ هایی برای ‌Windows Explorer‌

1– میان‌برهای كیبورد و ماوس

هر فولدری كه باز كنید و كلید ‌3 F‌ را بزنید، گزینه جستجو باز می‌شود و می‌توانید جستجو كنید.كلیدهای ویندوز و ‌Tab‌ در ویندوز اكس‌پی، سراغ آیكن‌های دسكتاپ می‌رود، در ویندوزهای ویستا به بعد، حالت تعویض پنجره سه‌بعدی را می‌آورد.اگر با كلیك راست یك فایل را انتخاب و به جایی دیگر بكشید، در این صورت وقتی كلیك را رها می‌كنید، یك منو باز می‌شود كه از شما می‌پرسد با آن فایل چه كرد.

اگر بخواهید فایلی را درون فولدی بریزید كه هم اكنون در میزكار شما به‌حالت ‌Minimized‌ است، كافی است فایل را بكشید و روی فولدر مینیمایز شده، چند لحظه‌ای مكث كنید. فولدر باز می‌شود و فایل را داخلش خواهید ریخت.اگر میانبری را بكشید و بدون این‌كه آن را بیندازید روی منوی استارت نگه دارید، گزینه استارت منو باز می‌شود و می‌توانید تا مقصد نهایی میانبر خود را هدایت كنید و در آن محل قرار دهید.

گاهی اوقات وقتی برنامه‌های زیادی دارید، گزینه ‌Alt+TAB‌ درست و حسابی كار نمی‌كند. در این حالت بهتر است دكمه ویندوز را دوبار بزنید. ‌برای بستن برنامه از میانبر ‌4Alt+F‌ می‌توانید استفاده كنید. اگر برنامه‌ای باز نباشد، ویندوزتان خاموش می‌ شود.بعد از این‌كه یك آیكن را انتخاب كردید، اگر به‌جای ‌Enter‌، از ‌Alt+Enter‌ استفاده كنید برنامه اجرا نمی‌شود و پنجره ‌Properties‌ را نشان می‌دهد.برای مشاهده مشخصات سیستم، كافیست دكمه‌های ‌Start+Pause ‌‌را با هم بزنید.

2– گزینه‌های بیشتری به ‌SendTo‌ اضافه كنید

به فولدر ‌Windows\SendTo‌ بروید. در این فولدر می‌توانید هر میانبری كه مدنظرتان است را قرار دهید تا به منوی كلیك راستتان اضافه شود. ‌ ‌

3– گزینه‌های بیشتری به منو اضافه كنید

معمولا هر فایلی را می‌توان با چند برنامه باز كرد، اما وقتی روی آن دوبار كلیك می‌كنید، تنها برنامه اصلی بازش می‌كند. برای این‌كه انتخاب بیشتری داشته باشید، می‌توانید به منوی آن برنامه‌های دیگری نیز اضافه كنید. ‌ ‌فرض بگیرید كه فایل می‌خواهید ‌3 MP‌ خود را علاوه بر ویندوز مدیا پلیر، با نرم‌افزارهایی چون ‌Winamp‌ هم باز كنید. به منوی فولدر آپشن بروید، روی تب ‌File Types‌ كلیك كنید. به‌دنبال فرمت ‌3 Mp‌ بگردید و بعد روی ‌Advanced‌ كلیك كنید. در پنجره ‌Edit File Type‌ روی گزینه ‌New‌ كلیك كرده و سپس ‌Open with Winamp‌ را انتخاب كنید. ‌ ‌

تغییر اندازه ستون‌ها: دكمه‌های ‌Ctrl+Plus‌ را بزنید تا ستون‌های شما در حالت ‌Details‌ بهترین و مناسب‌ترین حالت را به‌خود بگیرند. البته در فولدر ‌Temprorary Internet Files‌ از این حقه استفاده نكنید. البته یك بار امتحان كردن و بیچاره شدنش، از تجارب نویسنده است.Folder Options‌: تمام ویندوز اكسپلورر را می‌توان از فولدر آپشنز سفارشی كرد. كافی است منوی ‌Tools‌‌را بزنید و بعد ‌Folder Options‌ را ببینید.


– حركت میان تب‌ها: در ویندوز حركت میان تب‌ها با كلیدهای تركیبی ‌Ctrl+TAB‌ انجام می‌شود.

انتخاب نمای پیش‌فرض: كلا پنج حالت پیشفرض وجود دارد كه می‌توانید آن‌ها را انتخاب كنید. برخی آیكن‌های بزرگ‌دوست دارند و برخی دیگر فهرست می‌پسندند. اگر در هر فولدری بروید و نمای آن فولدر را تغییر دهید، همیشه ثابت خواهد ماند و نیازی به تغییر مجدد ندارید. حتی می‌توانید با رفتن به فولدر آپشنز، تب ویو و انتخاب گزینه ‌Like Current Folder‌ تمام سیستمتان را یكپارچه به شكل همان فولدر در آورید.

عملیات با تك كلیك: در حالت عادی برای انتخاب یك فایل، یك بار كلیك و برای اجرای آن دوبار كلیك نیاز است، اما می‌توانید به فولدر آپشنز بروید و گزینه ‌.... Single-click to‌ را انتخاب كنید. این گزینه وقتی ماوس را روی یك آیكن می‌برید آن را انتخاب می‌كند و وقتی یك بار كلیك می‌كنید آن را اجرا می‌كند.

نوار لینك‌ها: یكی از مجهور‌ترین ویژگی‌های ویندوز است. می‌توانید لینك‌های مختلفی از بخش‌های مختلفی از سیستم خود یا وب‌سایت‌ها را در این نوار لینك قرار دهید و بعد همه جا آنها را ببینید و به سادگی میان مسیرهای مختلف پرش كنید.بازكردن لینك‌ها در همان پنجره: در ادامه نكته بالایی، وقتی روی هر لینك كلیك كنید، یك پنجره جدید باز می‌شود. برای این‌كه لینك‌ها در همان پنجره باز شوند، روی لینك كلیك راست كنید و گزینه ‌Open‌ را انتخاب كنید.

حذف نوار لینك‌ها: اگر می‌خواهید نوار لینك‌ها را نبینید و به‌كارتان نمی‌آید، پنجره ویندوز اكسپلورر را باز كنید و از منوی ‌Views‌ و بعد ‌Toolbars‌ تیك گزینه ‌Links‌ را بردارید. برای آوردن این نوار دوباره همین مسیر را تكرار كنید و ‌Links‌ را تیك بزنید.استفاده از محبوب‌ها: می‌توانید به‌جای استفاده از نوار لینك‌ها، از گزینه محبوب‌ها ‌(Favorites)‌ استفاده كنید.
 
این ویژگی در محیطهای تحت شبكه كه باید بین چندین نود حركت كنید تا به یك فایل برسید، بسیار مفید است. به فولدر ‌Windows\Favorites‌ بروید. فولدری در آن بسازید. تمام میانبرهای خود را داخل آن بیاندازید. حالا اگر به ‌Network Neighborhood‌ بروید و فولدرهایی را بگردید كه معمولا دسترسی بالایی به آنها دارید. روی هر كدام از آنها كلیك راست كنید و گزینه ‌Add to Favorites‌ را انتخاب كنید. حالا دسترسی به آنها ساده‌تر از همیشه است و در منوی ‌Favorites‌ ویندوز وجود دارند.
طبقه بندی: کامپیوتر و دنیای دیجیتال،

تاریخ : شنبه 5 اسفند 1391 | 12:40 | نویسنده : سپیده | نظرات

  • شمالی
  • میوه ها
  • کارت شارژ همراه اول
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات